UGOVOR O POKLONU
UGOVOR O POKLONU
Ugovor o poklonu je dvostran pravni posao, u kojem se jedna strana (poklonodavac) obavezuje da drugoj strani (poklonoprimcu) prenese određena prava svojine, odnosno neka druga prava, ili da izvrši određenu korist.
- Osnovne karakteristike
Neke od osnovnih karakteristika ovog ugovora jesu to da je isti jednostrano obavezan i dobročin. Jednostranu obavezanost čini to, da po sklapanju ovog ugovora obaveza nastaje samo na strani poklonodavca (obaveza prenosa prava predajom stvari ili obećanjem predaje stvari, kao i obaveza naknade štete), dok dobročinost označava da poklonoprimac ne daje poklonodavcu nikakvu naknadu za ono što dobija od njega, po osnovu ugovora o poklonu.
- Sposobnost zaključivanja ugovora o poklonu
U pogledu sposobnosti za sklapanje ovakvog ugovora, poklonodavac i poklonoprimac nisu izjednačeni.
Što se tiče poklonodavca, u trenutku sklapanja ugovora, mora biti potpuno poslovno sposoban. Izuzetno, može biti djelimično poslovno sposoban, ali samo u pogledu imovine koju je stekao svojom zaradom.
Dok poklonoprimac, u trenutku sklapanja ugovora, može biti i poslovno nesposobno lice.
- Vrste ugovora o poklonu
- Mješoviti poklon;
- Poklon sa nalogom;
- Nagradni poklon;
- Poklon zasnovan na moralnoj dužnosti;
- Poklon u opštekorisne svrhe;
- Poklon za slučaj smrti.
- Bitni elementi ugovora o poklonu
Bitni elementi ugovora o poklonu jesu, sam predmet koji čini poklon i namjera da se poklon učini (animus donandi).
Kod predmeta poklona bitno je da je dopušten, određen ili odrediv i moguć. Ukoliko predmet ne ispunjava neke od navedenih karakteristika, ugovor o poklonu će se smatrati ništavim. Predmet mogu biti određena imovinska prava, pokretne ili nepokretne stvari, kao i neka druga prava, pravo plodouživanja, autorsko pravo i sl. Predmet može biti i oproštaj duga.
Drugi bitan element predstavlja dobročinsto, tj. namjera da se poklon učini (animus donandi), a bez ikakve naknade od strane pokonoprimca.
- Oporezivanje ugovora o poklonu
Plaćanje poreza na predmet ugovora o poklonu je regulisano Zakonom o porezu na dohodak Republike Srpske.
Prema navedenom Zakonu, porez na dohodak se plaća po stopi od 13%.
Od ovog pravila postoji izuzetak, a koji glasi da su plaćanja poreza na poklon oslobođeni nasljednici prvog nasljednog reda, kao i lica čiji poklon ne prelazi 10.000,00 KM, na godišnjem nivou.
- Opoziv i raskid ugovora o poklonu
Ugovor o poklonu je moguće raskinuti sporazumno, ali pod uslovom da nije došlo do potpunog ispunjenja obaveze iz ugovora. U slučaju potpunog ispunjenja obaveze iz ugovora, sporazumni raskid bi značio novi ugovor, sa drugačije postavljenim stranama. Sporazumni raskid da bi proizveo pravno dejstvo, ne smije biti u suprotnosti sa prinudnim propisima, javnim poretkom i dobrim običajima.
Pored sporazumnog raskida, predviđena je mogućnost opoziva ugovora o poklonu. Razlog za opoziv ugovora o pokonu jeste gruba neblagodarnost poklonoprimca.
- Pravna regulacija i forma ugovora o poklonu
Ugovor o poklonu je regulisan Opštim građanskim zakonikom, a što ujedno predstavlja i njegovu specifičnost. Odredbe koje se odnose na ugovor o poklonu su sadržane u 18. poglavlju, od člana 938. do člana 956.
Takođe, iako nije regulisan Zakonom o obligacionim odnosima, opšte odredbe ovog zakona se mogu primijeniti na ugovor o poklonu, supsidijarno.
Što se tiče forme ugovora o poklonu smatra se da ugovor mora biti ili u pismenoj formi, ili u realnoj formi, tj. da je došlo do stvarne predaje stvari. Izuzetak, od ovog pravila forme za zaključenje ugovora o poklonu, je regulisan Zakonom o notarskoj službi Republike Srpske, u članu 57, koje odredbe imaju karakter „lex specialis“ odredaba u odnosu na redovno pravilo o formi ovakvih ugovora.